fbpx
Menu
Menu

Škoda Octavia dostáva aktualizáciu v polovici cyklu – vrátane tej rýchlej -, ktorá prináša nové technológie do vynoveného exteriéru.

Toto je nová Škoda Octavia a medzi množstvom naozaj dôležitých aktualizácií, ako sú nové svetlá, nová maska chladiča a niektoré farebné prevedenia – nech ti srdce bije! – dostala vrcholná verzia vRS viac koní ako jej predchodca. Vitajte v budúcnosti presadzovania práva.

Od začiatku sú k dispozícii štyri stupne výbavy: SE Technology, SE L, SportLine a modernizovaná verzia vRS, ktorú si tak obľúbili britské policajné zložky. Nový nárast výkonu vRS – o 20 koní, čím sa celkový výkon zvýšil na 261 koní – sa dosiahol vďaka lepšiemu nasávaniu vzduchu a „optimalizácii trenia“.

Ďalšie, rozumnejšie možnosti sa objavujú prostredníctvom rôznych štvorvalcových benzínových a naftových motorov, ktorých výkon sa mimo vRS pohybuje v rozmedzí 114 až 200 koní. Základné vozidlá budú vybavené šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, zatiaľ čo športové odpruženie a progresívne riadenie oddeľuje vozidlá strednej triedy. Škoda dokonca oznámila, že v dohľadnom čase bude k dispozícii mild-hybridná Octavia s pohonom všetkých kolies, a my sa tešíme na oznámenie hybridnej verzie vRS s výkonom 600 koní. Pozrite sa, mohlo by sa to stať.

„Octavia je základom značky Škoda. Po štyroch moderných generáciách a viac ako 7,15 milióna predaných kusov bude modernizovaná Octavia pokračovať v tejto úspešnej histórii. S prepracovaným pohľadom spredu, novými asistenčnými systémami a najmodernejším infotainmentom, ktorý po prvýkrát obsahuje 13-palcový centrálny displej, si náš modernizovaný bestseller udrží pozíciu jedného z najúspešnejších modelov v Európe. Som presvedčený, že bude aj naďalej imponovať každodenným prieskumníkom – svojou všestrannosťou, atraktívnym dizajnom a pomerom ceny a kvality.“
Martin Jahn, člen predstavenstva spoločnosti Škoda pre predaj a marketing

Exteriér

Poďme si rozobrať exteriér a začnime novými svetlami LED druhej generácie. Tie si teraz osvoja 36 jednotlivých kryštalických prvkov pre ostrejší vzhľad a ešte lepšie osvetlenie smetných košov a stromov. Aj zadná časť dostane sadu LED diód a animovaných smeroviek, ktoré sa pri vybraných modeloch rozširujú až k zadným dverám prostredníctvom svetelnej skupiny v tvare písmena C.

Popri novom osvetlení sa nachádza aj prepracovaná a premiestnená mriežka chladiča a aktualizovaný predný a zadný nárazník, pričom druhý menovaný mierne zväčšuje celkovú dĺžku vozidla. Niečo ďalšie vyzerá nové, však? Ach, áno, to budú spodné vstupy vzduchu, ktoré tesnejšie splývajú s podbehmi kolies. Je to oveľa rafinovanejší vzhľad, na výber je až 10 farieb a škála 16 až 19-palcových zliatin.

Interiér

Veľké zmeny pokračujú aj v interiéri, kde je v ponuke celkovo deväť dizajnov, z ktorých každý kladie väčší dôraz na udržateľnosť a využíva recyklované látky a ošetrenú kožu. V kabíne je tiež prepracované čalúnenie a obloženie/dverové panely, ktoré sú vyhotovené v čiernej alebo koňakovej farbe. Farebná varianta gin a tonik, bohužiaľ, neexistuje. Hoci tento nový vzhľad si budete môcť vychutnať s vylepšenou funkciou a bedrovou opierkou sedadiel.

Samozrejme, keďže ide o Škodu, je vozidlo skutočne praktické, takže v batožinovom priestore sa nachádza špeciálny odkladací priestor a multifunkčné vrecko. Vo výbave je aj držiak na tablet. Medzi ďalšie vychytávky patrí povinná škrabka na ľad umiestnená pri uzávere palivovej nádrže a voliteľný dáždnik – oba opäť vyrobené z udržateľných materiálov.

 

Technika

Prišiel čas na techniku, ktorá sa sústreďuje okolo štandardného 10-palcového digitálneho displeja, ktorý sa dá rozšíriť na 13-palcovú jednotku, pričom Škoda neskôr plánuje aj zabudovanie systému ChatGPT na podporu hlasového asistenta „Laura“. Octavia pridáva aj niekoľko nových bezpečnostných systémov: inteligentný parkovací asistent a diaľkový parkovací asistent spolu s asistentom pozornosti a ospalosti. Ten vyhodnocuje mnohé parametre správania vodiča a upozorní vás, keď sa zníži váš jazdný štandard, a mal by vás dokonca upozorniť, kedy bude potrebné vyprázdniť močový mechúr. Nemôžeme sa však príliš vysmievať, už predtým existujúci bezpečnostný balík si vyslúžil päťhviezdičkové hodnotenie Euro NCAP, takže si k nemu vďaka všetkým týmto novinkám pravdepodobne môžete pridať ďalšiu neviditeľnú hviezdičku.

Ceny novej Octavie zatiaľ neboli potvrdené, ale včas ich budeme aktualizovať.

Zdroj: TopGear

Sem vložte text nadpisu

2 komentáre

  1. 22. novembra 2023

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam.

  2. Ali Tufan
    22. novembra 2023

    Duis mattis laoreet neque, et ornare neque sollicitudin at. Proin sagittis dolor sed mi elementum pretium. Donec et justo ante. Vivamus egestas sodales est, eu rhoncus urna semper eu.

Leave a Comment

Compare Listings

Porovnať (0)